Az Egyház és a hallássérültek: Egy befogadó társadalom felé vezető út

Szerző: | 2024. február 17. | Társadalmi tanítás

Az Egyház társadalmi tanítása a hallássérült emberekkel kapcsolatban azt hangsúlyozza, hogy

Az emberhez teljességgel méltatlan dolog és a közös emberi természet megtagadása lenne, ha a közösségi életben, a munkában csak a funkcionális értelemben teljes értékű emberek vehetnének részt; ha ugyanis így járnánk el, akkor a megkülönböztetés igen súlyos válfaját alkalmaznánk, az erősek és egészségesek, meg a gyengék és betegek közötti diszkriminációt.

 II. János Pál Laborem exercens kezdetű körlevele, 22: AAS 73 (1981) 634.

A hallássérült emberek a közösség teljesjogú tagjai

Az Egyház befogadó álláspontot képvisel. Arra törekszik, hogy mindenkinek, beleértve a hallássérülteket is, megadjon minden szükséges támogatást és lehetőséget az Isten igéjében és a szentségekben való részesedésre. Emellett az Egyház törekszik arra is, hogy a helyi szinten megvalósítsa azokat az iránymutatásokat, amelyek a hallássérültek társadalmi elköteleződését és részvételét segítik elő.

Példaként említhető, hogy konkrét célokat tűznek ki a speciális szükségletű emberek lelkipásztori ellátására, például a hallássérültek számára jeltolmács szolgáltatás biztosításával, akadálymentesített honlapok készítésével, és személyre szabott segítségnyújtással. A hallássérültek pasztorációjára vonatkozó kezdeményezések magukban foglalhatják a hallássérültekkel kapcsolatos tudatosság növelését és az egyházi közösségek érzékenyítését is.

Az Egyház társadalmi tanításának alapjai, mint az emberi méltóság, közjó, szolidaritás, és szubszidiaritás is alátámasztják ezt az álláspontot. Ezek az elvek arra ösztönzik az egyházi közösségeket, hogy minden tagjukat, beleértve a hallássérülteket is, tiszteletben tartsák és segítsék őket teljes életük megélésében.

Az odafigyelés fontossága

A hallássérültekkel való figyelmes és tudatos bánásmód nem csupán a társadalmi inklúzió és az egyenlő hozzáférés alapvető kérdése, hanem az emberi méltóság tiszteletben tartásának is kulcsfontosságú eleme. Ez a megközelítés nem csak az érintettek mindennapi életminőségét javítja, hanem elősegíti az egyenlő lehetőségek megteremtését az oktatásban, a munkaerőpiacon és a társadalmi élet minden területén.

A hallássérültekkel szembeni figyelem és támogatás hozzájárul a kulturális és társadalmi sokszínűség megőrzéséhez és gazdagításához. Azáltal, hogy lehetővé tesszük számukra, hogy aktívan részt vegyenek a közösségi életben, új perspektívákat és értékeket hoznak be a közös gondolkodásba, ami elősegíti a kreatív és innovatív megoldások kialakulását.

Ezenkívül, a hallássérültekkel szembeni odafigyelés és az őket érintő akadályok lebontása előmozdítja a társadalmi kohéziót és a kölcsönös megértést. Az akadálymentes kommunikációs eszközök és technológiák, mint például a jelnyelvi tolmácsolás és a feliratozás, nem csak a hallássérültek számára biztosítanak hozzáférést az információkhoz és szolgáltatásokhoz, hanem hozzájárulnak a társadalom egészének nyitottságához és érzékenységéhez is.

A hallássérültek iránti figyelem erősíti az együttműködést és a szolidaritást, ami elengedhetetlen a kihívásokkal teli világunkban. Az inkluzív társadalom megvalósítása, amely minden tagjának ad lehetőséget, hogy teljes mértékben kibontakoztassa képességeit és hozzájáruljon a közösség életéhez, közös felelősségünk. Ezért fontos, hogy minden szinten – egyéni, közösségi és intézményi – elköteleződjünk amellett, hogy figyeljünk a hallássérültekre és aktívan támogassuk őket.

A szerzőről

Reménykör – egyházi misszió az akadályozott emberekért A Reménykör egy olyan katolikus összefogás, ahol maguk az érintettek és az őket támogató emberek munkálkodnak együtt a speciális szükségletű emberek láthatóságért és teljes befogadásáért a katolikus egyházban. Az alap célkitűzést röviden kifejezi a kibővített elnevezés: Egyházi Misszió az Akadályozott Emberekért.

Legfrisebb

Fenntartható Mindenszentek

Fenntartható Mindenszentek

Mindenszentek napja évről évre meghitt pillanatokat jelent a családok számára, amikor gyertyagyújtással emlékeznek elhunyt szeretteikre. Ilyenkor temetőkben és otthonainkban sorra gyúlnak meg a mécsesek, az éjszakát a lángok fénye ragyogja be. Azonban a mécsesek és...

„Jó Mester! Mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” 

„Jó Mester! Mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” 

Jézust nem érdekelte a pénz. Sem akkor, ha volt, sem akkor, ha nem. Neki édes mindegy volt, hogy mije van a gazdag ifjúnak. Gondolja valaki, hogy Jézus el akarja szedni azt, amit összedolgoztunk egy életen át? A rettenetes anyagias szemléletünk miatt kezdünk el a...

Civil percek #133 (2024.10.19.)

Civil percek #133 (2024.10.19.)

Október 16-án elindult a Szólj be a papnak! estek új évadja. Az első beszélgetésen Jézusról, az ő bibliából megismerhető személyével kapcsolatos kérdésekre válaszoltak a meghívott vendégek. Az eseményeknek a belvárosi Scruton V.P. ad otthont, mely megtalálható a Veres...

Civil percek #132 (2024.10.12.)

Civil percek #132 (2024.10.12.)

Október 3-a és 5-e között a Pécsi Tudományegyetemen tartotta konferenciáját együttműködő partnerei számára a KÁMME Alapítvány. Az előadók között meghívást kapott Felföldi László pécsi megyéspüspök és dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó is. A konferencián a...

Civil percek #131 (2024.10.05.)

Civil percek #131 (2024.10.05.)

Szeptemberben a Kétigen Alapítvány programjai mellett újraindultak a szakmai reggelik is. Az első alkalmon Török Gábor lelkigondozó „Kooperatív konfliktuskezelés egy csoportdinamikai modell segítségével” címmel tartott előadást az alapítvány tagjai számára. Többek...

Civil percek #134 (2024.10.26.)

Civil percek #134 (2024.10.26.)

Rekordszámú jelentkezővel rendezték meg a KALÁSZ (azaz a Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége) őszi női csoportvezetői képzését október 19-én. A képzési programont összeállítók a sokféle háttérrel érkező résztvevők számára színes, jól átgondolt, kreatív...