A kapitalizmus, mint gazdasági rendszer, mélyen befolyásolja a modern társadalmakat. Tim Kasser pszichológus, boldogságkutató 2016-ban a KETEG meghívására érkezett Magyarországra. A KETEG által szervezett, és több különböző egyetemen megtartott előadásai a kapitalizmus anyagiasságának és az boldogságra gyakorolt hatásaira összpontosított. Elmélete párhuzamba állítható a Katolikus Egyház társadalmi tanításával. Ez a cikk arra törekszik, hogy feltárja, hogyan kapcsolódik össze a két nézőpont a gazdasági rendszerek és az emberi jólét kérdésében.
Kapitalizmus Kasser megvilágításában
Kasser előadásai rávilágítottak arra, hogy a kapitalista rendszerekben az anyagiasság, a státusz és a hatalom meghatározó szerepet játszanak az egyének életében. Kutatásai szerint ezek az értékek negatívan befolyásolják az egyének pszichológiai jólétét, növelik a depresszió, a negatív érzelmek és az egészségügyi problémák kockázatát. Kasser szerint a kapitalizmus nem csupán gazdasági, hanem kulturális rendszer is, amely meghatározza az emberek értékrendjét és viselkedését.
Mit mond az Egyház társadalmi tanítása
Kasser és a Katolikus Egyház és az Egyház társadalmi tanításában megismerhető nézetei között számos párhuzam fedezhető fel. Mindkettő kritikusan szemléli a kapitalizmus anyagiasságát és annak emberi jólétre gyakorolt negatív hatásait. Mindkét nézőpont arra ösztönzi az embereket, hogy törekedjenek egy olyan társadalomra, ahol az egyenlőség, a közösség és az emberi méltóság áll a középpontban, ellentétben a materialista értékekkel. (Ajánljuk ezzel kapcsolatban a Fratelli Tutti encklikát.) Kasser javaslatai, mint például a gyermekek materialista normákkal szembeni nevelése, összhangban vannak az Egyház társadalmi tanításaival, amelyek a közjó és az altruizmus fontosságát hangsúlyozzák.
Párhuzamok
A Katolikus Egyház társadalmi tanítás szerint a gazdaságnak az ember szolgálatában kell állnia, nem pedig fordítva. Az Egyház hangsúlyozza az igazságosságot, az emberi méltóságot és a közösség javát. A kapitalizmus, amely túlságosan az egyéni haszonra és anyagi jólétre összpontosít, gyakran ellentétben áll ezekkel az elvekkel. Az Egyház tanítása szerint a gazdasági rendszereknek elő kell segíteniük az egyenlőséget, a szolidaritást és az emberek közötti harmonikus kapcsolatokat.
A kapitalizmus kritikai vizsgálata, mind Kasser, mind az Egyház társadalmi tanításai által, rámutat arra, hogy a gazdasági rendszereknek nem csupán az anyagi jólétet kell elősegíteniük, hanem az emberi méltóságot és a társadalmi harmóniát is támogatniuk kell. A gazdasági rendszereknek és azokban élő embereknek törekedniük kell a materializmus korlátain túllépésre, és egy olyan társadalom megteremtésére, ahol az emberi kapcsolatok, az erkölcsi érték és a közjó áll a középpontban. Az Egyház társadalmi tanításai és Kasser kutatásai együttesen szolgálnak útmutatóként egy igazságosabb és emberségesebb gazdasági rendszer felépítéséhez.
tanítványok.hu
Fotó: Dabóczi Gergely