A SZÍV EMBER

Szerző: | 2021. március 09. | Elmélkedés

Sokan hangsúlyozzák, hogy az emberi személyiségünk központja a „szív”. Nem csak biológiai értelemben. A bibliai ember úgy fogalmazott, hogy a „szív” az értelem, akarat és érzelem középpontja,tehát ebben az értelemben beszéltek a „szívről”, mint személyiségünk középpontjáról.

Beszélünk testi, fizikai valóságunkról; ahol elsősorban a megjelenés, a cicoma, a vagyon, a pénz dominál.

Beszélünk szellemi mivoltunkról; ahol az ész dominál. Szellemi képességeink, adottságaink, ideológiai/vallási elkötelezettségünk, pártállásunk az ami meghatározó.

Mindezek ellenére a Szentírásban azt olvassuk, hogy „Isten azonban az ember szívét vizsgálja.” (1Sám 16,7)

Így nézve viszont Jézus is szív „ember” volt. Szóba állt a csonkákkal, fogyatékkal élőkkel; a kicsinyekkel, elnyomottakkal; pártállás nélkül farizeusokkal, szaduceusokkal, forradalmárokkal; idegenekkel és pogányokkal; más vallásuakkal és még a hatalmon lévő hivatali tisztviselőkkel is.

Nemeshegyi Péter atyának van egy gyönyörű könyvecskéje a Jézus Szíve tiszteletről. Itt is a SZÍV, mint egyetemes bibliai szimbólum jelenik meg, kihangsúlyozva, hogy a Mesternek is sokszor megesett a szíve az embereken, függetlenül attól, hogy zsidó vagy szamaritánus, férfi vagy nő lett volna.

Péter atya a szplanchnidzomai igét és a szplanchnon főnevet elemezve a következőket írja. Magyar fordításban az ige jelentése annyit tesz, mint szánalomból, együttérzéstől indíttatva, megszánni, együtt érezni valakivel. A főnév pedig: legbensőbb énem, legbensőbb érzéseim,a  szív, a vonzódás, a szeretet, a hála jelentést hordozzák. Majd szó szerint így folytatja: „Ezzel kiderül, hogy a szplanchnon szó többes száma, magyar fordításban, a zsigerek szóból származik.

Tehát a görög nyelvet beszélő emberek az emberi test benső szerveinek megmozdulását jelentő szóból származó szavat használták érzelmi megmozdulások kifejezésére. Tény; hogy a test belső szerveinek megmozdulása kíséri az erős érzelmeket. Nyilván ez vezette őket a szplanchidzomai szó megalkotásához.”

Mind az amit itt most ismertettem, teljes mértékben megegyezik azzal, amit a mai lélektan is állít.

Péter apostol annak idején pedig így fogalmazott: „Isten előtt a rejtett benső ember értékes a maga zavartalan szelídségében és lelki nyugalmában.” (1Péter 3,4)

Úgy tűnik viszont, hogy a „Szív Ember” becsülete manapság egyre kisebb és létszámát tekintve is egyre inkább hiánycikk.

Sajnos hajlamosak vagyunk rá, hogy teste alapján ítéljük meg az embert: az egészség, a sport, a body-buildig alapján; vagy a teljesítmény: pénz, hatalom, Oscar vagy Nobel díj megszerzése szerint. Melyik fontosabb? Jó kérdés! Beszélhetünk még a Szív Emberéről?

Nyilván nem az érzelgős, romantikus embertípust hiányolom!

Sajnos úgy látom, hogy Amerika meghódítása óta, a fehér ember, sportból, új fegyverek hatóképességének kipróbálásából, az őslakosok honos ásványkincseinek és élelmiszereinek kifosztásából ma is úgy pusztítják a harmadik világ lakósait és környezetét, mint annak idején az indiánokat és bölényeket halomra gyilkoló „kereszténynek mondott” telepesek.

Most lesznek akik megrökönyödve mondják: CSUNYA SZERZETES! Mit mondtál a kereszténységről!? Az egyházról!?

Nem a „Krisztus Közösségének Egyetlen Gyógyító Intézménye” ellen szóltam, hiszen „az Eucharisztia által, ez az Egyház” az egyetlen reményünk és üdvösségünk! „ (Az idézett kifejezéseket egy kedves személyes ismerősömtől vettem, de nevét nem akarom említeni, mert a mammon szolgái, legyenek világiak vagy egyháziak szétszednék őt, mint foxi a lábtörlőt.)

Azok lelkiismeretét szeretném ébresztgetni a magaméval együtt, akik – MI!; ÉN IS!!! – ezt a mai helyzetet előidézve: Visszaakarunk térni a vírusfertőzés előtti normalitásba; továbbra is a rablásra, mások és a természet kirablása épülő „Szép Új Világ” helyreállításába.

Közeledik Jézus Szíve ünnepe!

Mielőtt Jézus Szent Keresztje előtt leborulnánk, –  adja Isten, hogy őszinte megtért, tiszta szívvel imádkozzunk és énekeljünk, – egy pillanatig vessük szemünket a szenvedő, megalázott, megtaposott emberek szívében élő Jézusra is.

Talán hasznos lenne a szenvedő emberben is találkozni Jézussal érte fáradva és érte dolgozva.

„Szívem, szíved sebesítse!”

Nem csak online módon fotelből nézve, hanem, ha kell az emberek között járva. Nem csak a tabernákulumokban elzárva tisztelve, hanem valóságosan!

Ő, aki jelen van velünk a világ végezetéig;

az Eucharisztia által ott lakik minden ember szívében.

„Nincs jogod, hogy hangot ne adj

azoknak, kiknek motyogás

a hangjuk, még káromkodás.

Verd magad, mint a szív, zuhogj,

ne éltessen már csak e gond:

magad értük halálra rontsd,

míg össze nem rogysz – te bolond!”

És talán még kürtöltetni sem kell magunk előtt, hogy milyen buzgó keresztények vagyunk! Egyszerűen csak:

„ – szeretni, hinni a világot;

tenni valamit, mivel besugárzod;

melegíteni: – telet a gyertya lángja;

szelídíteni: – aszályt a szik virága;

rázni a világot: – szellő az erdőt;

kérlelve bíztatni: – karsztot a felhők;

lázadni – úgy, hogy magadat naponta

feláldozod, ha mégoly kis dologra;

ellenszegülni. másképp nem? – parányi

toporzékoló ügy nyergébe szállni;

osztani magad: – hogy így sokasodjál;

kicsikhez hajolni – hogy magasodjál;

hallgatni őket, hogy tudd a világot,

róluk beszélni, ha szólsz a világhoz.

Széjjel szóródni – eső a homokra –

sivatagnyi reménytelen dologra,

s ha nyár se lesz tőled – s a táj se lesz zöldebb:

-kutakká gyűjt a mély: – soká isznak belőled!”

(A versidézetek Váci Mihálytól valók! Állítólag kommunista költő volt. Legalább is így tanultuk. Hogy ki volt valójában? Az Úr biztos tudja, mert nem csak az aki azt mondja Uram, Uram, hanem…”)

Hofher József szerzetes pap

A szerzőről

A Tanítványok.hu oldal a hit alapú civil szervezetek, lelkiségi mozgalmak és közösség híroldala; az Egyház társadalmi tanításával kapcsolatos cikkek gyűjtőhelye és publikációs felület keresztény lelkületű írások alkotóinak.

Legfrisebb

Civil percek #134 (2024.10.26.)

Civil percek #134 (2024.10.26.)

Rekordszámú jelentkezővel rendezték meg a KALÁSZ (azaz a Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége) őszi női csoportvezetői képzését október 19-én. A képzési programont összeállítók a sokféle háttérrel érkező résztvevők számára színes, jól átgondolt, kreatív...

Fenntartható Mindenszentek

Fenntartható Mindenszentek

Mindenszentek napja évről évre meghitt pillanatokat jelent a családok számára, amikor gyertyagyújtással emlékeznek elhunyt szeretteikre. Ilyenkor temetőkben és otthonainkban sorra gyúlnak meg a mécsesek, az éjszakát a lángok fénye ragyogja be. Azonban a mécsesek és...

„Jó Mester! Mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” 

„Jó Mester! Mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” 

Jézust nem érdekelte a pénz. Sem akkor, ha volt, sem akkor, ha nem. Neki édes mindegy volt, hogy mije van a gazdag ifjúnak. Gondolja valaki, hogy Jézus el akarja szedni azt, amit összedolgoztunk egy életen át? A rettenetes anyagias szemléletünk miatt kezdünk el a...

Civil percek #133 (2024.10.19.)

Civil percek #133 (2024.10.19.)

Október 16-án elindult a Szólj be a papnak! estek új évadja. Az első beszélgetésen Jézusról, az ő bibliából megismerhető személyével kapcsolatos kérdésekre válaszoltak a meghívott vendégek. Az eseményeknek a belvárosi Scruton V.P. ad otthont, mely megtalálható a Veres...

Civil percek #132 (2024.10.12.)

Civil percek #132 (2024.10.12.)

Október 3-a és 5-e között a Pécsi Tudományegyetemen tartotta konferenciáját együttműködő partnerei számára a KÁMME Alapítvány. Az előadók között meghívást kapott Felföldi László pécsi megyéspüspök és dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó is. A konferencián a...

Civil percek #135 (2024.11.02.)

Civil percek #135 (2024.11.02.)

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Budapest-Belvárosi csoportja „Kárpátaljai élet a háború árnyékában: tudósítók és hétköznapi emberek” címmel tartott rendezvényt október 16-án, ahol három kárpátaljai televíziós újságíró osztotta meg a hallgatósággal az ukrajnai...